چگونه شیطانی به نام ابلیس، 7 میلیارد آدم را همزمان وسوسه می‌کند؟! ,

۱۳۹۵/۱۱/۱۳ چهارشنبه
(1)
(0)
چگونه شیطانی به نام ابلیس، 7 میلیارد آدم را همزمان وسوسه می‌کند؟!
چگونه شیطانی به نام ابلیس، 7 میلیارد آدم را همزمان وسوسه می‌کند؟!
شیطان به معنای موجود سرکش و متمرد است و به هر موجود موذی، منحرف کننده، طاغی و سرکش خطاب می شود. اما ابلیس نام آن شیطان بزرگی است که بر آدم سجده نکرد و هم اکنون با لشکر و جنود خود در کمین تمام آدمیان است.(1)
ابلیس شیطان بزرگ، دارای اعوان و فرزندان و جنودی از اجنه است که با کمک آنان جهانیان را می فریبد. قرآن به جنود و فرزندان شیطان اشاره می کند و می فرماید: «آیا ابلیس و فرزندانش را به جای من اولیای خود انتخاب می کنید در حالی که دشمن من هستند.»(2)

و می فرماید: «ابلیس (شیطان بزرگ) و همکارانش شما را می بینند و شما آنها را نمی بینید.»(3)

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: هنگامی که آیه "کسانی که وقتی کار بدی انجام دهند یا به خویشتن ستم کنند خدا را به یاد می آورند و برای گناهانشان استغفار می کنند"(سوره آل عمران، آیه 35) نازل شد، ابلیس بالای کوهی در مکه رفت و با صدای بلند فریاد کشید و سران لشکرش را جمع کرد. گفتند: ای آقای ما چه شده است که ما را فرا خواندی؟ گفت: این آیه نازل شده است، چه کسی می تواند با آن مقابله کند؟ وسواس خناس یکی از شیاطین گفت: من آن ها را با وعده ها و آرزوها سرگرم می کنم تا آلوده گناه شوند و هنگامی که گناه کردند توبه را از یادشان می برم. ابلیس گفت تو می توانی از عهده این کار برآیی و این ماموریت را تا روز قیامت به او سپرد.(4)

این حدیث نیز وجود اعوان و انصار را برای شیطان بزرگ ابلیس ثابت می کند.
 
پیامبر گرامی (صلی الله علیه و آله) فرمودند: همراه هر یک از شما دو فرشته از جانب خدا است. یکی جانب راست او که حسناتش را می نویسد و دیگری جانب چپ او که بدی هایش را می نویسد و با هر انسانی دو شیطان از جانب ابلیس نیز می باشد که او را وسوسه و می فریبند.
(5)

در روایت دیگر آمده است که فرمودند: هیچ فرزندی برای انسان متولد نمی شود مگر آنکه برای ابلیس دو فرزند متولد می شود و او با کمک فرزندانش انسان ها را اغوا می کند.(6)
  • منابع
  1. تفسیر نمونه، جلد 1، صفحه 191
  2. سوره کهف، آیه 50
  3. سوره اعراف، آیه 27
  4. امالی صدوق، صفحه 465، وسائل الشیعه، جلد 16، صفحه 67
  5. بحارالانوار، جلد 60، صفحه 271
  6. بحارالانوار، جلد 60، صفحه 275
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده