چشم زخم و راه های مقابله با آن ,

۱۳۹۵/۱۰/۲۸ سه شنبه
(1)
(1)
چشم زخم و راه های مقابله با آن
چشم زخم و راه های مقابله با آن
چشم زخم در اسلام و چشم زخم از نظر ائمه (علیهم السلام)
چنانچه از حضرت صادق (علیه السلام) نقل شده است که فرمودند: تاثیر چشم زدن حق است و ایمن نیستی که چشم تو در خودت یا در دیگری تاثیر کند، پس اگر از تاثیر چشم می ترسی سه مرتبه بگو:
ماشاءالله لا قوة الا بالله العلی العظیم؛ اگر یکی از شما زینتی بکند و خوش آیند باشد چون از منزل خود بیرون رود سوره فلق و ناس بخواند تا از چشم به او ضرر نرسد.
(1)

بنابراین هر وقت احساس کردید که در معرض چشم زخم دیگران هستید، می ترسید که چشم بخورید، یا احساس کردید که خودتان نگاهی می کنید که ممکن است چشم زخمی برای دیگری در آن باشد، 3 بار بگویید: ماشاء الله لا قوة الا بالله العلی العظیم، انشاءلله آن اثر دفع می شود.
 
در نهج البلاغه از قول امیرالمومنین (علیه السلام) آمده است: چشم زخم یا چشم کردن حق است و واقعیت دارد.
(2)
 
در حدیث آمده که چشم زخم حق است و واقعیت دارد. هر گاه کسی از شما انسان یا چیز زیبایی را دید و از آن خوشش آمد بگوید: آمنت بالله و صلی الله علی محمد و آله، در این صورت چشم او تأثیر منفی نخواهد داشت.
(3)
 
امام رضا (علیه السلام) برای رهایی از چشم زخم چنین توصیه ای دارند، راوی می گوید: از آن حضرت پرسیدم: چشم زخم واقعیت دارد؟ ایشان فرمودند: آری، هرگاه تو را چشم زنند، کف دستت را مقابل صورتت قرار ده و سوره حمد و قل هو الله احد و معوذتین را قرائت کن و هر دو کف را به صورتت بکش، خداوند تو را از گزند آن حفظ می کند.
(4)
 
حاج شیخ عباس قمی در مفاتیح ذکر کرده که برای در امان ماندن از چشم زخم این دعا خوانده شود: اَللّهُمَّ رَبَّ مَطَرٍ حابِسٍ وَ حَجَرٍ یابِسٍ وَ لَیْلٍ دامِسٍ وَ رَطْبٍ وَ یابِسٍ رُدَّ عَیْنَ الْعایِنِ عَلَیْهِ فی کَبِدِهِ وَ نَحْرِهِ وَ مالِهِ فَارْجِعِ الْبَصَرَ هَلْ تَری مِنْ فُطُورٍ ثُمَّ ارْجِعِ الْبَصَرَ کَرَّتَیْنِ یَنْقَلِبْ اِلَیْکَ الْبَصَرُ خاسِئاً وَ هُوَ حَسیرٌ.
(5)

بنابراین در اصل اینکه چنین چیزی وجود دارد شکی نیست.

پیشگیری را هم جدی بگیریم
اولین راه مقابله را اسلام پیشگیری معرفی می کند به همین جهت به ما فرموده اند امکانات خود را خیلی به نمایش نگذارید (واستر ذهبک و ذهابک و مذهبک)، پنهان کنید درآمد، مخارج و دینتان را.
(6)
 
چشم زخم در بینش قرآنی
در آیه 67 سوره یوسف به امکان و حقانیت چشم زخم اشاره می کند. در این آیه حضرت یعقوب (علیه السلام) به فرزندان خویش فرمان می دهد که هنگام ورود به مصر از یک دروازه شهر وارد آن نشوند و از آن جایی که فرزندان ده گانه ایشان افرادی زیبا و تنومند و جوان بودند از ایشان می خواهد برای در امان ماندن از چشم زخم مردم مصر از دروازه های متعدد وارد شوند تا به چشم نیایند.
(7)
 
بنابراین می توان گفت که چشم زخم امری پذیرفته شده در بینش و نگرش قرآنی است.
(8)
 
آیه 52 سوره قلم را بعضی گفته اند، آمدند بر پیامبر اسلام (صلی الله و علیه وآله) چشم زخمی بزنند، که این آیه نازل شد: وَإِن یَکَادُ الَّذِینَ کَفَرُوا لَیُزْلِقُونَکَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّکْرَ وَیَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ. "و آنان که کافر شدند، چون قرآن را شنیدند چیزی نمانده بود که تو را چشم بزنند، و می ‏گفتند: او واقعاً دیوانه‏ ای است."
 
مرحوم علامه طباطبائی (ره) در توضیح آیه فرموده اند: منظور از «ازلاق به ابصار» در «لیزلفونک» در آیه 52 قلم بنابر نظر همه ی مفسرین، چشم زدن است که خود نوعی از تاثیرات نفسانی است و دلیل عقلی بر نفی آن نداریم، بلکه حوادثی دیده شده که با چشم زدن منطبق هست؛ با این حال دلیلی ندارد که ما آن را انکار کرده و بگوییم یک عقیده ی خرافی است.
(9)
 
یاد آوری
لازم به یادآوری است که قبول تاثیر چشم زخم به طور اجمال به این معنی نیست که به کارهای خرافی و اعمال عوامانه در اینگونه موارد پناه برده شود؛ که هم بر خلاف دستورات شرع است، و هم سبب شک و تردید افراد ناآگاه در اصل موضوع است، همانگونه که آلوده شدن بسیاری از حقایق با خرافات این تاثیر نامطلوب را در اذهان گذارده است.

دستور آیت الله بهجت برای دفع جادو، طلسمات و چشم زخم
 1. هنگام اذان در جایی که زندگی می کند، با صوت جهر و آشکار(صدای بلند مثل نماز صبح) اذان بگوید.
 2. پس از نماز صبح 50 آیه از قرآن را با صوت جهر و آشکار تلاوت نماید.
 3. دو سوره ی معوّذتین (فلق و ناس) را زیاد بخواند.
 4. پیش از خواب 4 قل (یعنی سوره های کافرون، توحید، ناس و فلق) را بخواند.
 5. همراه خود قرآن داشته باشد.
 6. آیه الکرسی را فراوان بخواند وآن را نوشته و در خانه نصب کند.
 7. صدقه دادن و تکرار معوذتین و تکرار لاحول و لا قوۀ الا بالله.
 8. حرز امام جواد (علیه السلام) را همراه داشته باشد مثلاً در انگشتری و این حرز باید روی پوست آهوی 6 ماهه ی تهامه نوشته شود.
درمصباح کفعمی است هر کس سوره یس را بنویسد و با خود حمل کند از شر جن و چشم زخم در امان است.(10)

همچنین خواندن آیه "و ان یکاد الذین" (آیه 52 سوره قلم) برای رفع چشم زخم مفید است.
 • منابع
 1. (بحار الانوار 63/25  ح 22 ح23 )
 2. (نهج البلاغه، ترجمه فیض الاسلام، کلمات قصار، ش 400)
 3. (همان، ج 60 ص 18)
 4. (مکارم الاخلاق، ص 474)
 5. (شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، فهرست کتاب باقیات صالحات (حاشیه مفاتیح الجنان)، باب سیم، حرزهای چشم زخم)
 6. (التحفه السنیه (مخطوط)، السید عبد الله الجزائری: 330-331)
 7. (المیزان، ج 11 ص 218)
 8. (مجمع البیان، ج5 و 6 ص 380)
 9. (المیزان، ج 19 ص 648)
 10. (کتاب پرسش های شما و پاسخ های آیة الله بهجت، جلد اول)
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده