کدام مومنان در روز قیامت از نظر قرآن ایمان ندارند؟ ,

۱۳۹۷/۲/۱۹ چهارشنبه
(0)
(0)
کدام مومنان در روز قیامت از نظر قرآن ایمان ندارند؟
کدام مومنان در روز قیامت از نظر قرآن ایمان ندارند؟
خداوند در سوره بقره به گروهی از مردم اشاره می‌کند که با وجود اقرار به ایمان به خدا و روز قیامت مؤمن نیستند.در ادامه شرح و توضیحی کوتاه از این آیه برگرفته از «تفسیر نور» حجت‌الاسلام قرائتی تقدیم می‌شود.
متن آیه
«وَمِنَ النَّاسِ مَن یَقُولُ ءَامَنَّا بِاللَّهِ وَبِالْیَوِمِ الاَْخِرِ وَمَا هُم بِمُؤْمِنِینَ»

وگروهى از مردم کسانى هستند که می‌گویند: به خدا و روز قیامت ایمان آورده ایم، در حالى که مؤمن نیستند.


در آغاز این سوره، براى معرّفى مؤمنان چهار آیه و براى شناسایى کفّار دو آیه آمده است. از آیه ۸ تا ۲۰ گروه سومى را معرّفى مى کند که منافق هستند. اینان نه ایمان گروه اوّل را دارند و نه جرأت و جسارت گروه دوم را در ابراز کفر.

منافق، همانند موش صحرایى است که براى لانه اش دو راه فرار قرار مى دهد، یکى از آن دو را باز مى گذارد و از آن رفت و آمد مى کند و دیگرى را بسته نگه مى دارد. هر گاه احساس خطر کند با سر خود راه بسته را باز کرده و مى گریزد. نام سوراخ مخفى موش «نافقاء» است که کلمه منافق نیز از همین واژه گرفته شده است.

گرچه مراد از نفاق در این آیات، کفر در دل و اظهار ایمان است، ولى در روایات نفاق، داراى معناى گسترده‌اى است که هرکس زبان و عملش هماهنگ نباشد، سهمى از نفاق دارد. در حدیث مى خوانیم: اگر به امانت خیانت کردیم و در گفتار دروغ گفتیم و به وعده هاى خود عمل نکردیم، منافق هستیم گرچه اهل نماز و روزه باشیم.

نفاق، نوعى دروغِ عملى و اعتقادى است و ریاکارى نیز نوعى نفاق است.
  • منبع: جهان نیوز
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده