گل مژه چیست و چطور درمان می شود؟ ,

۱۳۹۷/۴/۲۸ پنج شنبه
(0)
(0)
گل مژه چیست و چطور درمان می شود؟
گل مژه چیست و چطور درمان می شود؟
گل مژه معمولا در اثر عفونت غدد چربی پلک ها ایجاد می شوند و با توده ای سفید یا زرد رنگ ظاهر می شود که بسیار شبیه به یک جوش بزرگ است.

معمولا تنها یک ناحیه آشکار بر روی پلک ظاهر می شود، اما بیش از یک محل می تواند به طور همزمان بر روی یک یا هر دو پلک، پدیدار شود. هنگامی که انسداد غدد باز شوند، اصولا گل مژه به خودی خود از بین می روند علاوه بر این، زمانی که عفونت و چرک از آن ناحیه تخلیه شود، گل مژه نیز از بین می رود.

علائم گل مژه کدامند؟

 • برجستگی روی پلک‌ها یا اطراف چشم

 • قرمزی

 • تورم پلک

 • حساس شدن پلک یا اطراف چشم

 • تغییر رنگ

 • ترشح

 • پوسته پوسته شدن پلک یا دور چشم

 • درد

 • احساس ناراحتی هنگام پلک زدن

 • خارش

آیا گل مژه مسری است؟
گل مژه نیز مانند جوش آکنه مسری نیست. این بیماری یک التهاب و تحریک موضعی بوده که نمی تواند از طریق تماس سطحی منتقل شود.

آیا برای گل مژه چشم باید حتما به پزشک مراجعه کنیم؟
اگر علائم گل مژه‌تان تشدید شد باید به چشم‌پزشک مراجعه کنید تا او نوع گل مژه و علت آن را تشخیص بدهد. بیشتر گل مژه‌ها با معاینه‌ی کامل چشم قابل تشخیص هستند. پزشک پلک‌ها و مژه‌ها را بادقت معاینه و ساختار پلک و ظاهر پوست و مژه را بررسی می‌کند. با تشخیص درست، درمان مناسب تجویز خواهد شد.

 برای پیشگیری از عود گل مژه چه اقداماتی لازم است انجام شود؟
- از تماس دست آلوده با چشم جلوگیری کنید.

- بهداشت پلک را رعایت کنید. شستشوی منظم پلک ها با آب ولرم یا شستشوی لبه پلک با شامپو بچه رقیق شده می تواند به جلوگیری از عود گل مژه کمک کند.

- در صورت بروز گل مژه های مکرر، حتماً به چشم پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات بیماری های چشمی دیگر مثل بلفاریت (التهاب لبه پلک) یا مشکلات غدد ترشح کننده چربی باعث بروز گل مژه مکرر می شود که تشخیص و درمان این بیماری ها توسط چشم پزشک باعث جلوگیری از عود گل مژه می شود. به علاوه گاهی اوقات بعضی از بیماری های جدی پلک ها (مثلاً تومورها) ممکن است به صورت گل مژه های مکرر تظاهر کند که در این موارد معاینه توسط چشم پزشک راهگشاست.

برای بهبود سریعتر گل مژه یک حوله تمیز را با آب جوشیده گرم (نه داغ!) مرطوب کنید و برای مدت 10 تا 15 دقیقه روی چشم مبتلا قرار دهید. ماساژ ملایم هم به تسکین درد و تخلیه ترشحات کمک می کند. ماساژ کمپرس گرم را می توان روزی 4-3 بار انجام داد تا ترشحات تخلیه شود و گل مژه بهبود پیدا کند. هرگز سعی نکنید گل مژه را بترکانید یا به زور تخلیه کنید، این کار می تواند باعث گسترش عفونت به بافت های مجاور و یا حتی ورود عفونت به مغز شود. اگر پس از چند روز گل مژه بهبود پیدا نکرد حتماً به چشم پزشک مراجعه کنید. چشم پزشک می تواند در صورت لزوم با یک جراحی کوچک گل مژه را تخلیه کند. تخلیه گل مژه با بی حسی موضعی با استفاده از قطره بی حس کننده انجام می شود و گل مژه از سمت پشت پلک تخلیه می شود.

در گل مژه های معمولی استفاده از قطره های آنتی بیوتیک یا آنتی بیوتیک خوراکی فایده ای ندارد. اما در بچه های کوچک یا افرادی که گل مژه های شدیداً ملتهب دارند ممکن است لازم باشد با نظر چشم پزشک آنتی بیوتیک خوراکی برای جلوگیری از گسترش عفونت به بقیه پلک و قسمت های مجاور استفاده شود.

استفاده‌ از پوشش‌ مرطوب‌ با آب‌ گرم‌، درد و التهاب‌ را تسکین‌ داده‌، بهبودی‌ را تسریع‌ می‌بخشد. به‌ مدت‌ 20 دقیقه‌ از پوشش‌های‌ مرطوب‌ استفاده‌ کنید و سپس‌ به‌ مدت‌ حداقل‌ یک ساعت‌ استراحت‌ کنید. این‌ کار را در صورت‌ نیاز تکرار کنید.

برای درمان گل مژه استفاده از چه داروهایی مفید است؟
ممکن‌ است‌ پمادها یا کرم‌های‌ آنتی‌بیوتیکی‌ موضعی‌ مثل‌ اریترومایسین‌ یا باسیتراسین‌ تجویز گردند. از آنها مطابق‌ دستورالعمل‌ پزشک استفاده‌ کنید.

 • منبع: تبیان

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده