نماز اول وقت یا افطار؟ ,

۱۳۹۸/۳/۱۱ شنبه
(0)
(0)
نماز اول وقت یا افطار؟
نماز اول وقت یا افطار؟

روزه یکی از فروع دین است که در ماه مبارک رمضان بر انسان بالغ و عامل واجب می‌شود و شرایطی دارد که با توجّه به آن‌ها باید روزه گرفت.


بعضی از این شرایط باید به جا آورده شوند و بعضی از این شرایط بهتر است به جا آورده شوند، آداب فراوانی برای افطار آورده شده است که با رعایت آ‌ن‌ها می‌توان بهره‌مندی از این ایام را چند برابر کرد. این سئوال ناظر به قسمت دوّم شرایط می‌باشد.

 

نماز اول وقت یکی از ویزگی‌های انسان مشتاق به عبادت است و لذا علماء و عرفاء به افراد مشتاق عرفان و معنویت توصیه نماز اول وقت داشته‌اند.

 

امام صادق علیه السلام فرمودند:

«برای روزه دار مستحب است در صورتی که قدرت بدنی دارد، قبل از آن که افطار کند، نماز بخواند.»

(التهذیب، ج۴، ص۱۹۹)

 

امام باقر علیه السلام فرمودند:

«در ماه رمضان ابتدا نماز بخوان سپس افطار کن مگر آنکه گروهی منتظر افطار با تو باشند ... زیرا هم افطار بر تو واجب است و هم نماز، پس به امری اقدام کن که افضل و بهتر باشد و آن نماز است. این که با حالت روزه نماز بخوانی نزد من محبوبتر است.»

(وسائل الشیعه، ج۱۰، ص۱۵۰)

 

«اگر می توانی بدون افطار کردن نماز را با رعایت تمام حدودش بجا آوری پس افضل تقدیم نماز بر افطار است و اگر گرسنگی و میل به غذا خوردن مانع از بجا آوردن کامل نماز می شود ، ابتدا افطار کن سپس نماز بخوان.»

(وسائل الشیعه، ج۱۰، ص۱۵۱)

 

 

یکی از موارد مستحب، در باب روزه، آن است که روزه‌دار، پس از اقامه نماز مغرب و عشا روزه خود را افطار نماید، تا از ثواب نماز شخص روزه‌دار برخوردار گردد، مگر این‌که جهت افطار، کسى منتظر او باشد و یا به جهت تحمل روزه، نتواند نماز را با حال خضوع و توجه بجا آورد. که در این صورت، بهتر است افطار را مقدّم بر نماز نموده و به قدر امکان مواظب باشد که وقت فضیلت نماز، نگذرد. 

 

امام باقر(ع) در این رابطه فرمودند:

«اگر میل تو به افطار و غذا خوردن، تورا از نماز باز‌می‌دارد ابتدا افطار کن تا دور شود از تو وسوسه های نفس ملامت‌گر و در زمان دیگری نیز فرمودند؛ در ماه رمضان ابتدا نماز بخوان، سپس افطار کن مگر اینکه گروهی منتظر تو باشند.»

 

بر این اساس خواندن نماز قبل از افطار دو استثنا دارد، طاقت نداشتن شخص روزه دار و وقتی گروهی منتظر او باشند.

 

اگر با جماعتی هستی و آنها اول افطار می‌کنند و سپس نماز می‌خوانند، تو با آنها مخالفت نکن و اول افطار بکن و سپس نماز بخوان!

(الوسائل - الباب - ۷ - من أبواب آداب الصائم الحديث)

  • منبع: سایت بیتوته
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده