اتفاقات بعد از شهادت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ,

۱۳۹۵/۱۱/۱۰ یکشنبه
(0)
(0)
اتفاقات بعد از شهادت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
اتفاقات بعد از شهادت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
کارگزاران دولت و فرماندهان لشکرى و کشورى امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چه کسانى هستند؟
زندگى امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بعد از ظهور چگونه خواهد بود؟
بعد از شهادت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چه خواهد شد؟

کارگزاران دولت و فرماندهان لشکرى و کشورى امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چه کسانى هستند؟
طبیعى است در حکومتى که امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) رهبرى آن را به عهده دارد، کارگزاران و مسئولان دولتى و حکومتى نیز، باید از بزرگان و نیکان باشند. از این روى، مى بینیم در روایات، ترکیب دولت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از پیامبران، جانشینان آنها، متقین و مانند آن تشکیل مى یابد که نام برخى از آنان بدین گونه است: حضرت عیسى (علیه السلام)، هفت نفر از اصحاب کهف، یوشع وصى موسى (علیه السلام)، مۆمن آل فرعون، سلمان فارسى، مالک اشتر، ابو دجانه انصارى و قبیله همدان.

در روایتى، حضرت عیسى (علیه السلام) به حضرت مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) گوید: همانا من به عنوان وزیر فرستاده شده ام نه امیر و فرمانروا.
(1)

امام صادق (علیه السلام) مى فرمایند: هنگامى که حضرت قائم آل محمد (صلى الله علیه و آله) قیام کند، هفده تن را از پشت کعبه زنده مى گرداند که عبارتند از: پنج تن از قوم موسى (علیه السلام) که به حق قضاوت کرده، و با عدالت رفتار مى کنند، هفت نفر از اصحاب کهف، یوشع وصى موسى، مۆمن آل فرعون، سلمان فارسى، ابو دجانه انصارى ومالک اشتر.(2)

زندگى امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بعد از ظهور چگونه خواهد بود؟
معمولا وقتى بندگان دنیا، به مقام و منصبى یا پست حکومتى برسند، نحوه زندگیشان عوض شده، و تجملات و ریخت و پاش روز به روز بالا مى گیرد، اما امامان معصوم (علیهم السلام) و اولیاء الهى چنین نبوده و نخواهند بود، بلکه در بعضى از موارد، زندگى خود را سخت تر از گذشته انتخاب مى نمودند. زیرا عمل ایشان، براى مردمانى که تحت پوشش حکومت او قرار گرفته اند، سرمشق و الگو مى باشد.

با در نظر گرفتن این موضوع که قسمت مهمى از جرایم و جنایات و مفاسد اجتماعى از تجمل پرستى و پر زرق و برق شدن زندگى، و تشریفات بیهوده و پر خرج و کمرشکن آن سرچشمه مى گیرد، یکى از دلایل برچیده شدن مفاسد در دوران حکومت امام مهدى (عجل الله تعالی فرجه الشریف) روشن مى گردد.

در حدیثى از امام رضا (علیه السلام) چنین آمده است: و لباس قائم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چیزى جز پارچه خشن نیست، و غذایش نیز تنها غذاى ساده وکم اهمیت است.
(3)

بعد از شهادت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) چه خواهد شد؟
در این رابطه، ما با دو دسته از روایات مواجه هستیم:

اول: روایاتى که مساله رجعت امام حسین (علیه السلام) و امامان (علیهم السلام) دیگر را بیان نموده اند، از جمله روایت امام صادق (علیه السلام) است که در ذیل آیه شریفه (ثُمَّ رَدَدْنَا لَکُمُ الْکَرَّةَ عَلَیْهِمْ)
(4) مى فرماید: مقصود زنده شدن دوباره حسین (علیه السلام) و هفتاد نفر از اصحابش در عصر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است، در حالى که کلاهخودهاى طلایى بر سر دارند، و به مردم، رجعت و زنده شدن دوباره حضرت حسین (علیه السلام) را اطلاع مى دهند، تا مومنان به شک و شبهه نیفتند. این در حالى است که حضرت حجت در میان مردم است. چون معرفت و ایمان به حضرتش در دلهاى مردم استقرار یافت، مرگ حضرت حجت مى رسد، پس حضرت امام حسین (علیه السلام) متولى غسل و کفن و حنوط و دفن ایشان خواهد شد، و هرگز غیر از وصى، وصى را تجهیز و آماده به خاک سپارى نمى کند.(5)

دوم: روایاتى که مى گویند: چون قائم آل محمد (صلى الله علیه و آله) از دنیا برود و یا شهید شود، چهل روز پس از آن قیامت برپا مى گردد ومردگان از گورها به در مى آیند و براى حساب و جزاى محشر آماده گردند و خداوند از آنچه واقع مى شود داناتر، و ولى توفیق وصواب است.(6)

شیخ حر عاملى (رحمه الله علیه) در کتاب شریف ایقاظ مى نویسد: شاید چهل روز ایام رجعت باشد و این عدد اشاره به کمى دوران حضرتش باشد، چون مقدار زیاد را به هفتاد و مقدار کم را با اعداد کمتر، معرفى مى کنند، و یا این که هر روزى برابر هزار سال باشد، چنانکه مى فرماید: یک روز نزد پروردگارت، مثل هزار سالى است که شما مى شمارید.

شاید مراد از قیامت در روایات دسته دوم قیامت صغرى یعنى رجعت باشد، و البته اطلاق قیامت بر رجعت مانعى ندارد، ممکن است قیامت بر هر دو اطلاق شود.
(7)
  • منابع
  1. ملاحم ابن طاووس، ص 83، نقل از کتاب چشم اندازى از حکومت مهدى (علیه السلام)، نجم الدین طبسى، ص 190
  2. تفسیر عیاشى، ج 2، ص 32. اثبات الهداه، ج 3، ص 550
  3. منتخب الاثر، گلپایگانى، ص 307. واز امام صادق (علیه السلام) نیز نظیر این روایت در اثبات الهداه، ج 7، ص 79، نقل شده است
  4. سوره اسراء، آیه 6
  5. بحار الانوار، علامه مجلسى، ج 3، ص 13
  6. ارشاد شیخ مفید، با ترجمه ساعدى، ص 708
  7. الایقاظ من الهجمه، شیخ حر عاملى، ترجمه احمد جنتى، ص 400
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده